Witamy w naszym nowym sklepie! Sklep czynny od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30 Zapraszamy!
+48 604 802 447 biuro@izomarket.pl | LOGOWANIE / REJESTRACJA
Do góry
0
KOSZYK

0.0 zł

Jesteś tutaj: HomeArtykułyPakery Iniekcyjne

Pakery Iniekcyjne

Pakery iniekcyjne to specjalne akcesoria do przeprowadzania iniekcji budowlanych, mające postać jednokierunkowych zaworów. Ich zastosowanie pozwala na połączenie elementów budowlanych z pompą iniekcyjną, co ma szczególne znaczenie dla efektywności procesu ciśnieniowego tłoczenia środków uszczelniających. Funkcję łączeniową spełnia kalamitka, która może być szpiczasta lub płaska. W zależności od specyfiki obiektu używanego środka iniekcyjnego i przewidywanego ciśnienia roboczego zastosować można iniektory różnego typu.

Spis treści
Charakterystyka narzędzia
Budowa i montaż
Sposób aplikacji
Gdzie są wykorzystywane?
Sposób uszczelniania
Inne rodzaje iniektorów
Prawidłowa eksploatacja
Cena w IzoMarket

Czym są pakery iniekcyjne?

Pakery iniekcyjne służą do przeprowadzania iniekcji ciśnieniowej, czyli jednej z najskuteczniejszych oraz najpopularniejszych technik uszczelniania pęknięć w różnego rodzaju konstrukcjach. Proces ten przeprowadzić można na różne sposoby, a wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć od szerokości samej szczeliny oraz rodzaju aplikowanej substancji. Iniekcję ciśnieniową zaleca się przede wszystkim przy usuwaniu spękań i rys na powierzchniach poziomych oraz pionowych. W tym właśnie celu stosuje się pakery w formie iniektorów, które służą do wtłaczania uszczelniających substancji do otworów podawczych wywierconych w konstrukcji.

Budowa i montaż

Standardowy paker ma podłużny kształt. Jego część końcowa nazywana jest kalamitką o formie płaskiej lub szpiczastej, podłączaną do pompy iniekcyjnej. Druga końcówka umieszczana jest natomiast w otworze lub na powierzchni stropu albo ściany. W zależności od budowy pakera inny jest sposób montażu tego elementu. Podstawowy podział obejmuje iniektory śrubowe oraz wbijane. Te pierwsze wkręcane są do odwiertu, podczas zakręcania gumowa część rozpęcza się, tym samym kotwiąc w otworze. Iniektor wbijany umieszczany jest w otworze poprzez zakotwiczenie, na co pozwala odpowiedni kształt elementu oraz obecność nacięć. Takie pakery stosowane są w przypadku wystarczająco mocnych konstrukcji, które są w stanie skompensować uderzenia występujące podczas wbijania.

Sposób aplikacji

Akcesoria te są klasyfikowane przede wszystkim ze względu na sposób ich aplikacji, a do podstawowych należą wersje pod odwierty oraz wersje przyklejane. Pierwsze z nich mają postać cylindryczną i występują w wariancie śrubowym (metalowym z elementami gumowymi) oraz wariancie wbijanym (z tworzywa sztucznego). Drugie natomiast naklejane są bezpośrednio na spękanie lub rysę, przez co znajdują zastosowanie w obszarach wymagających nieinwazyjnego uszczelnienia bez odwiertów w podłożu. Pakery mogą mieć różne średnice, która standardowo wynosi fi 10 lub fi 13 mm. Typowa długość iniektora z kalamitką to około 110 mm. Istnieją również specjalne pakery szalunkowe do węża iniekcyjnego, przeznaczone do montażu na szalunkach poprzez odpowiednie przybijanie gwoździami. Takie iniektory wykonane są z tworzyw sztucznych, co zapewnia im pożądaną wytrzymałość. W zestawie z pakerem do węża iniekcyjnego znajduje się kalamitka do iniekcji, a także dedykowany zacisk.

szczelna rura

Zastosowanie pakerów iniekcyjnych

Pakery iniekcyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Odpowiednie rozmieszczenie iniektorów ma kluczowe znaczenie przy wykonywaniu uszczelnienia kurtynowego, uszczelniania dylatacji, uszczelnianiu rys czy wykonywaniu poziomej przepony w murze z cegły. W zależności od celu zastosowania należy zawsze wybrać odpowiedni rodzaj pakera. Iniektor może bowiem posłużyć do iniekcji np. żywic epoksydowych, żywic iniekcyjnych poliuretanowych i poliuretanowych spienialnych, żywic akrylowych, krzemianów czy suspensji cementowej o określonej ziarnistości.

Sposób uszczelniania

Wbijany paker ma postać plastikowej tulei z kilkoma okrągłymi talerzykami, które nieznacznie zwiększają całkowitą średnicę elementu. Efekt uszczelnienia uzyskiwany jest poprzez odpowiedni docisk do ścianki otworu. Przystosowane są do jednorazowego stosowania, ponieważ po usunięciu ulegają uszkodzeniu. W przypadku iniekcji do ciśnienia maksymalnie 40-50 BAR i niewymagających większego lepszym rozwiązaniem są akcesoria z tworzyw sztucznych. Z uwagi na zerowe ciśnienie otwarcia zwrotnego zaworu bardzo dobrze nadają się do iniekcji niskociśnieniowych - np. strukturalnych, kurtynowych, dyspersyjnych czy krzemianowych. Pakery stalowe pozwalają na uzyskanie większej szczelności podawania iniektu, co w połączeniu z zastosowaniem odpowiednich gum ułatwia kotwienie. Ich kalamitki sprawdzają się w przypadku iniekcji zarówno niskociśnieniowych, jak i wysokociśnieniowych. Iniektory te są też idealnie spasowane pod otwory iniekcyjne, dzięki czemu mogą niezależnie od rodzaju wiertła optymalnie się wpasować w konstrukcję.

Inne rodzaje iniektorów

W przypadku przeprowadzania iniekcji w drewnie zaleca się zastosowanie specjalistycznych pakerów do drewna. Do iniekcji suspensjami cementowymi również służą dedykowane dla nich iniektory. Obecnie dużą popularnością cieszą się pakery z podwójnym zaworem zwrotnym, zwane również zwrotnymi lub jednodniowymi. Ich zastosowanie pozwala na zdemontowanie górnej części iniektora z kalamitką bezpośrednio po przeprowadzeniu iniekcji, czyli jeszcze w płynnej fazie środka iniekcyjnego. Nie występuje przy tym ryzyko wypływu, ponieważ drugi zawór pozostaje w odwiercie razem z gumowym elementem. Takie rozwiązanie chroni przed niepożądanym wypływem środka iniekcyjnego.

Prawidłowa eksploatacja

Opisywane akcesoria zawsze powinny gwarantować maksymalną szczelność osadzenia w konstrukcji elementu, niezależnie od ciśnienia wtłaczanej substancji iniekcyjnej. Otwory do osadzania iniektorów wymagają dokładnego odpylenia, najczęściej poprzez przepłukanie wodą oraz zastosowanie strumienia sprężonego powietrza. Prace iniekcyjne zawsze należy przeprowadzać w temperaturze otoczenia o odpowiednich parametrach, z reguły w zakresie od 1 do 30 stopni Celsjusza. W przypadku przekroczenia przewidywanej objętości iniektu wtłaczanego do pakera i ryzyka wycieku substancji z sąsiednich otwartych pakerów konieczne jest podjęcie odpowiedniej decyzji co do dalszego prowadzenia iniekcji przez inżyniera. Po zakończeniu prac iniektory powinny być usunięte z konstrukcji. Pozostałe po nich otwory należy natomiast wypełnić zgodnie z obowiązującą dokumentacją projektową.

Cena w IzoMarket

Paker ma niewygórowaną cenę, ponieważ jest to typowy element osprzętu o prostej konstrukcji. W asortymencie sklepu IzoMarket znajdziesz standardowe modele z kalamitką szpiczastą lub płaską, które kosztują kilka złotych za sztukę. W naszej ofercie dostępny jest również paker szalunkowy do węża iniekcyjnego w cenie 13 złotych za sztukę. Zapraszamy do zapoznania się z produktami hydroizolacyjnymi sklepu internetowego IzoMarket w poszczególnych kategoriach. Oferujemy wiele akcesoriów, materiałów, narzędzi i systemów do zabezpieczania, ochrony i naprawy konstrukcji. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, bezpieczne zakupy, fachowe wyceny obiektowe i atrakcyjny cennik.

IZOMARKET sp. z o.o. sp.k.

Strońska 6B, 50-540 Wrocław
tel.: +48 71 795 07 26
tel.: +48 604 802 447
tel.: +48 531 402 265
e-mail: biuro@izomarket.pl

godziny otwarcia biura
poniedziałek – piątek 7.30 – 15.30

NIP: 899-287-93-00
REGON: 386003210
KRS: 0000839957
IZOMARKET © 2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone